Wybór systemu CMS to jedna z pierwszych poważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć osoby lub firmy, które planują stworzenie i prowadzenie strony internetowej. Wcześniej na blogu pisaliśmy już o tym, czym jest system CMS i jakie są jego rodzaje, natomiast w niniejszym wpisie skupimy się na omówieniu funkcjonalności dwóch platform, które należą do najchętniej wybieranych CMS-ów – WordPressa i Joomli. Który z nich jest lepszy? Który oferuje szerszą funkcjonalność, a który łatwiejszą obsługę? Która platforma jest tańsza w prowadzeniu, a która zapewnia większe bezpieczeństwo? Odpowiedzi na między innymi te pytania znajdziesz w naszym artykule.
WordPress i Joomla – najchętniej wybierane systemy zarządzania treścią
WordPress i Joomla to darmowe systemy CMS typu open source. Oznacza to, że może korzystać z nich każdy, kto planuje utworzenie i prowadzenie stron internetowych. Wystarczy wykupić domenę i hosting, aby móc zacząć rozwijać swój serwis.
Oba systemy są elastyczne i dają szerokie możliwości w optymalizowaniu stron. Z powodzeniem można tworzyć na nich różne rodzaje stron internetowych, począwszy od prostych blogów, a skończywszy na e-commerce’ach.
Oczywiście WordPress i Joomla różnią się w pewnych aspektach, przez co mogą stanowić mniej lub bardziej odpowiednie rozwiązanie dla użytkowników o określonych potrzebach i preferencjach. Dalsza lektura tego artykułu pomoże Ci w dokonaniu optymalnego wyboru.
WordPress – najważniejsze funkcje i cechy
WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem CMS. We wrześniu 2021 roku to właśnie na tej platformie utworzonych było ponad 40% stron działających w Internecie (przy 1,8 miliarda funkcjonujących wówczas serwisów!).
Popularność WordPressa wynika z intuicyjnej i stosunkowo łatwej obsługi, dużego wyboru szablonów i motywów, a także wtyczek poprawiających funkcjonalność i bezpieczeństwo. Ważnym aspektem jest także to, że WordPress to system CMS zaprojektowany z myślą o optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest także przyjazny dla urządzeń mobilnych, pozwalając stosunkowo łatwo stworzyć mobilne lub responsywne wersje stron.
Joomla – najważniejsze funkcje i cechy
Joomla to rozwiązanie o potężnie rozbudowanej funkcjonalności. Bardziej doświadczeni i zaawansowani programiści mogą preferować właśnie ten CMS ze względu na większą elastyczność i możliwość dostosowania rozwiązań do indywidualnych preferencji i potrzeb właścicieli stron. Ponadto należy wziąć pod uwagę nieco większy zakres działań w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa witryn oraz wsparcie zaangażowanej społeczności.
Bardziej szczegółowe rozwiązania w zakresie funkcjonalności, bezpieczeństwa, obsługi czy elastyczności obu systemów omawiamy w kolejnych akapitach.
Joomla vs WordPress – obsługa systemów
Łatwość obsługi systemu CMS może być kluczowym aspektem przy wyborze danego rozwiązania, w szczególności dla użytkowników, którzy nie posiadają szerokich i rozbudowanych umiejętności z zakresu tworzenia i prowadzenia stron www.
W tym aspekcie rozwiązaniem łatwiejszym i bardziej przyjaznym dla niedoświadczonych użytkowników jest WordPress. Przemawiają za tym przede wszystkim przyjazny i intuicyjny interfejs, a także możliwość korzystania z edytora wizualnego, który znosi potrzebę znajomości języka html i używania kodu w tworzeniu i optymalizacji zawartości stron.
Joomla nie jest tak łatwa i intuicyjna dla początkujących. Nieco bardziej złożony interfejs może być trudniejszy w obsłudze. Jednak drugą stroną medalu jest szersza niż w WordPressie możliwość dostosowania rozwiązań do swoich indywidualnych potrzeb, o czym przeczytasz w kolejnych akapitach.
Możliwość personalizacji strony w WordPressie i Joomli
Strony internetowe muszą być atrakcyjne wizualnie, przejrzyste i intuicyjne w obsłudze, a przy tym bardzo często spójne z identyfikacją wizualną marki. WordPress i Joomla to CMS-y, które oferują w tym zakresie szerokie możliwości. Dotyczą one przede wszystkim dostępności szablonów i motywów, które pozwalają na tworzenie stron o danej strukturze, określonym wyglądzie i odpowiedniej funkcjonalności. Oba systemy oferują także wiele wtyczek umożliwiających poprawę funkcjonalności i użyteczności serwisu.
Jakie są różnice? W WordPressie zakres motywów i szablonów jest szerszy. Jednak to rozwiązania oferowane przez Joomlę uchodzą z bardziej elastyczne i konfigurowalne. W związku z tym WordPress może być lepszy wyborem dla osób, które nie potrzebują indywidualnych rozwiązań, ale zależy im na szerokim wyborze szablonów i motywów. Joomla natomiast może przynieść więcej korzyści w przypadku potrzeby dostosowania rozwiązań wizualnych i funkcjonalnych do indywidualnych preferencji.
WordPress vs Joomla – bezpieczeństwo
Zarówno WordPress, jak i Joomla bardzo poważnie traktują kwestię bezpieczeństwa stron i ich użytkowników, oferując rozwiązania, które podnoszą poziom zabezpieczeń. W przypadku WordPressa możemy mówić o większej podatności na cyberataki, która wynika z niezwykle dużej popularności tego systemu.
Metody zabezpieczeń stosowane przez WordPress to:
- szyfrowanie haseł;
- zarządzanie uprawnieniami użytkowników;
- szeroki zakres dostępnych wtyczek bezpieczeństwa.
Joomla podnosi bezpieczeństwo poprzez:
- dwustopniowe uwierzytelnianie;
- ochrona przed brute force;
- wtyczki poprawiające bezpieczeństwo;
- zaangażowanie społeczności w wykrywanie luk w zabezpieczeniach;
- zespół wolontariuszy skupionych na utrzymaniu bezpieczeństwa.
Należy podkreślić, że w obydwu przypadkach ostateczny poziom bezpieczeństwa strony zależy przede wszystkim od działań podjętych przez jej właściciela. W ogólnym rozrachunku można wysnuć wniosek, że ze względu na większość podatność WordPressa na ataki (wynikającą wprost z popularności tego systemu) oraz zaaranżowanie Joomli w tworzenie społeczności skupiającej się na poprawie zabezpieczeń, uchodzi ona za nieco bezpieczniejszy CMS. Dlatego często wybierana jest przez firmy i osoby prywatne, które na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo.
Wsparcie i społeczność
WordPress i Joomla to systemy CMS, za którymi stoją szerokie społeczności użytkowników, oferujących wsparcie i cenne porady. W obu przypadkach wsparcie to obejmuje m.in. przewodniki, samouczki, dokumentacje, fora czy blogi techniczne. Po obu stronach znajdują się zespoły programistów, którzy tworzą wtyczki i inne rodzaje wsparcia oraz rozszerzania funkcjonalności systemów.
Gdzie zatem są różnice? Uważa się, że WordPress ma przewagę na polu wielkości i różnorodności swojej społeczności, a ponadto zakres dostępnych wtyczek i motywów jest większy właśnie w tym systemie. Z kolei Joomla jest uważana za lepszy wybór w kontekście profesjonalnego wsparcia oraz możliwości w zakresie dostosowania strony do własnych potrzeb.
Zamów bezpłatną wycenę
Zostaw nam kontakt do siebie i adres strony internetowej. Przeprowadzimy wstępną analizę, a następnie skontaktujemy się i podpowiemy, jak jesteśmy w stanie pomóc Twojemu biznesowi.
Joomla vs WordPress – speed, czyli który system działa szybciej
W tej kwestii za korzystniejszą opcję uchodzi WordPress. Wynika to z faktu, że struktura jego kodu jest lżejsza, w związku z czym strony tworzone na WordPressie mogą działać szybciej i sprawniej. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ szybkość ładowania i działania strony jest ważny czynnikiem rankingowym w SEO. Ma również duże znaczenie dla użytkowników strony, których cierpliwość w tym kontekście jest niewielka. W związku z tym ładowanie serwisu wydłużone zaledwie o kilka sekund może być pretekstem do jej opuszczenia i skorzystania z konkurencyjnego serwisu.
Nie oznacza to jednoznacznie, że Joomla jest definitywnie gorszym rozwiązaniem. Szerokie możliwości w zakresie optymalizacji serwisu pozwalają osiągnąć odpowiednio wysoką szybkość działania stron.
Który CMS jest tańszy?
Pod względem kosztów trudno wskazać większe różnice pomiędzy WordPressem a Joomlą. Oba systemy są darmowe, choć korzystanie z nich może generować pewne koszty, takie jak:
- ewentualne koszty wykorzystania szablonów premium;
- usługi hostingowe (istnieje wiele tanich opcji hostingowych, jednak przed wyborem należy dokładnie rozważyć, czy będą one spełniały nasze oczekiwania);
- korzystanie z płatnych wtyczek.
Teoretycznie można założyć, że ze względu na nieco bardziej złożoną obsługę Joomli prowadzenie strony na tym systemie może generować dodatkowe koszty w postaci usług specjalisty w tej dziedzinie. Będzie to dotyczyło jednak przede wszystkim tych użytkowników, którzy nie posiadają odpowiednich umiejętności, a zależy im na maksymalnym wykorzystaniu potencjału CMS-u w budowaniu funkcjonalnej i scustomizowanej witryny.
WordPress czy Joomla? Podsumowanie
Jak niemal w każdym przypadku dotyczącym SEO czy tworzenia i prowadzenia stron www nie da się udzielić tutaj odpowiedzi konkretniejszej niż to, że wybór CMS-a pomiędzy Joomlą a WordPressem zależy przede wszystkim od potrzeb i preferencji.
Biorąc je pod uwagę, możemy udzielić pewnych wskazówek:
- WordPress może okazać się dobrym wyborem dla użytkowników, którym zależy na łatwości obsługi, a także wykorzystującym liczne wtyczki do optymalizacji różnych elementów witryny.
- Joomla może być lepszym wyborem dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, którym zależy na szerokiej i rozbudowanej funkcjonalności, a także oczekują profesjonalnego wsparcia technicznego.
Warto dobrze rozważyć swoje potrzeby, preferencje i oczekiwania. Wybór systemu zarządzania treścią jest istotny, ponieważ będziemy obsługiwać go przez cały okres zarządzania stroną www – zarówno pod względem jej wyglądu, funkcjonalności, jak i optymalizacji pod kątem SEO.