Jednymi z istotniejszych czynników, które wpływają na zadowolenie internautów podczas przeglądania stron, są szybkość ładowania strony i błyskawiczny dostęp do ich zawartości. Narzędziem, które wspiera ten obszar jest cache, czyli pamięć podręczna. W tym artykule dowiesz się, jak działa, jak wpływa na korzystanie z zawartości serwisu i zarządzenia stroną, a także jak można zarządzać pamięcią cache.
Co to jest cache?
Cache jest rodzajem pamięci podręcznej, która tymczasowo przechowuje dane wykorzystywane przez odwiedzających. Działanie cache ma fundamentalne znaczenie dla odczuć związanych z przeglądaniem strony, ponieważ dzięki niej podczas kolejnych odwiedzin użytkownik nie musi ponownie pobierać wszystkich danych z serwera. Przekłada się to na skrócenie czasu ładowania serwisu oraz redukcję transferu danych, co może być istotnie szczególne dla użytkowników internetu mobilnego.
Rodzaje pamięci cache
Pamięć cache występuje zarówno po stronie serwera, jak i użytkownika sieci. W obydwu przypadkach zastosowanie tego rozwiązania wpływa na szybkość i wydajność przeglądania stron.
Pamięć cache przeglądarki
Przeglądarki internetowe, takie jak m.in. Google Chrome, Safari, Firefox czy Opera, przechowują kopie plików cache, z których korzystają internauci podczas przeglądania stron. Należą do nich m.in. arkusze stylów CSS, obrazy czy skrypty JavaScript. Dzięki zastosowaniu cache użytkownik nie musi pobierać ich ponownie podczas kolejnych odwiedzin serwisu. O efektach wykorzystania tego rozwiązania pisaliśmy już wcześniej – są nimi skrócony czas ładowania strony i mniejsze zużycie transferu danych.
Pamięć cache serwera
Pamięć cache serwera jest kontrolowana przez dostawców usług hostingowych lub właścicieli serwisu www. Wykorzystanie tego narzędzia ma na celu przechowywanie kopii witryny na serwerze, dzięki czemu może zostać ona szybciej wyświetlona użytkownikom bez konieczności każdorazowego przetwarzania dużej ilości danych przy odwiedzinach. Możliwe jest także przechowywanie kopii najczęściej wyświetlanych treści, co również wpływa na optymalizację wydajności.
Wykorzystanie pamięci cache serwera pozwala optymalizować bazy danych, skracać czas generowania stron dynamicznych czy redukować obciążenie serwera.
Działanie pamięci cache
Działanie pamięci cache może opierać się na dwóch metodach pracy tego narzędzia.
- Pierwszym rozwiązaniem jest czasowe przechowywanie kopii plików w pamięci podręcznej. Po upływie określonego czasu pliki są usuwane, w związku z czym użytkownik musi ponownie pobrać pliki podczas kolejnych wizyt na stronie. Rozwiązanie to pozwala uniknąć dostarczania przestarzałych informacji, a także ułatwia kontrolowanie przechowywanych ilości danych.
- Inne rozwiązanie to cache z wygasaniem, czyli pamięć z funkcją automatycznej aktualizacji przechowywanych plików w momencie ich update’u na serwerze. Ma to kluczowe znaczenie w kontekście często aktualizowanej zawartości, ponieważ użytkownik zawsze będzie mógł otrzymać dostęp do aktualnych treści.
Zarządzanie pamięcią cache
Skuteczne działanie pamięci podręcznej zależy od tego, jak jest ona zarządzana. Najistotniejsze elementy zarządzania pamięcią cache to konfigurowanie serwera i ustawienia okresu przechowywania plików. Dzięki tym praktykom przechowywana zawartość będzie a bieżąco aktualizowana, zapewniając użytkownikom stron dostęp do najnowszej zawartości.
Z punktu widzenia użytkownika ważne jest regularne czyszczenie pamięci podręcznej. Jej przepełnienie może bowiem powodować pewne nieprawidłowości, takie jak np. zagrożenia związane z prywatnością czy spowolnienie działania przeglądarki.
Zamów bezpłatną wycenę
Zostaw nam kontakt do siebie i adres strony internetowej. Przeprowadzimy wstępną analizę, a następnie skontaktujemy się i podpowiemy, jak jesteśmy w stanie pomóc Twojemu biznesowi.
Wpływ pamięci cache na stronę www
Zastosowanie pamięci podręcznej istotnie poprawia jakość dostarczania treści na stronach internetowych oraz wrażenia użytkowników. Wśród najważniejszych efektów zarządzania pamięcią cache wymienić możemy:
- Skrócenie czasu ładowania strony – użytkownicy, którym strona ładuje się szybko, odnoszą lepsze wrażenia i chętniej pozostają na niej przez dłuższy czas. Szybkość ładowania strony jest też istotnym czynnikiem wpływającym na pozycjonowanie.
- Redukcja obciążenia serwera – nie tylko usprawnia to działanie strony, ale również pozwala zmniejszyć niezbędne zasoby i zredukować koszty utrzymania infrastruktury serwerowej i usługi hostingowej.
- Zmniejszenie zużycia danych – mniejsze obciążenie łącza ułatwia dostęp do treści użytkownikom, którzy dysponują połączeniem internetowym o ograniczonej przepustowości. Właściciele stron również na tym korzystają, ponieważ zawartość serwisów jest dostępna dla szerszego grona odbiorców.
- Wpływ na pozycjonowanie – poprawa wydajności strony i wrażeń użytkowników przekładają się na lepszą ocenę witryny przez roboty indeksujące wyszukiwarek. W efekcie można liczyć na poprawę widoczności strony, wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania oraz wynikające z nich wzrosty ruchu.
Wnioski
Pamięć cache jest narzędziem poprawiającym wydajność strony, ale należy traktować je także jako element strategii marketingowej. Jeśli zależy nam na zarabianiu za pośrednictwem serwisu www, wówczas jego optymalizacja jest działaniem absolutnie niezbędnym. Cache jest jednym z elementów technicznej warstwy strony internetowej, który stanowi kroplę w morzu czynności wpływających na pozycjonowanie.
Na blogu SEO dzielimy się z Tobą całą naszą wiedzą! Z ogromną pasją i zaangażowaniem zdobywamy ją na kursach i szkoleniach, w praktyce, a także z branżowych newsów, które wylewają się z naszych wewnętrznych kanałów komunikacji. Bądź na bieżąco i miej świadomość tego, co dla Ciebie robimy.