Błąd 503 uniemożliwia tymczasowe lub stałe odwiedzenie strony internetowej, co jest źródłem irytacji użytkowników. Jak poradzić sobie z tym problemem i co w ogóle oznacza komunikat błędu 503? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym rozwiązujemy te kwestie.
Czym jest błąd 503 i co oznacza?
Komunikat o błędzie 503 oznacza, że serwer jest niedostępny, w związku z czym nie jest w stanie obsłużyć żądania użytkownika. Problemy z dostępem do serwera mogą być chwilowe bądź długotrwałe. Jednak nawet tymczasowe błędy 503 powinny być dla administratora strony jasnym wskazaniem do podjęcia stosowanych działań w celu naprawy błędu. Wynika to z faktu, że błąd 503 hamuje ruch na stronie, czego naturalnym następstwem jest spadek liczby działań podejmowanych przez jej użytkowników.
Przyczyny błędu 503
Komunikaty błędów 503 pojawiają się z różnych powodów. Do najczęstszych należą:
- konserwacje hostingów – chwilowe błędy 503 mogą pojawiać się podczas prac konserwacyjnych przeprowadzanych przez dostawcę usług hostingowych, zwykle prowadzone są one w godzinach nocnych, aby nie narażać dużej grupy użytkowników na problemy z dostępem do strony;
- przeciążenie serwera – może być spowodowane dużą liczbą użytkowników żądających dostępu do zawartości strony, a także wykorzystywaniem przez skrypty zbyt dużej ilości pamięci RAM lub zasobów procesora przeznaczonych do pakietu hostingowego;
- zapętlenie skryptu – tego typu problemy najczęściej pojawiają się przy edycji kodu źródłowego;
- systemy CMS, wtyczki, motywy – niektóre elementy systemów zarządzania treścią mogą powodować nieprawidłowości związane z dostępem do serwera.
Błąd 503 a konwersja
Error 503 tymczasowo lub długotrwale uniemożliwia dostęp do zawartości strony, a zatem obniża ruch w serwisie. Naturalnym następstwem tego problemu jest mniejsza liczba użytkowników, którzy potencjalnie mogliby dokonywać konwersji na stronie, tj. robić zakupy, zapisywać się do newslettera czy wykonywać inne pożądane przez administratora działania.
Powracający błąd 503 może powodować spadek zaufania internautów do serwisu. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja dla biznesów, które chcą budować silną markę w oparciu o autorytet strony internetowej.
Zamów bezpłatną wycenę
Zostaw nam kontakt do siebie i adres strony internetowej. Przeprowadzimy wstępną analizę, a następnie skontaktujemy się i podpowiemy, jak jesteśmy w stanie pomóc Twojemu biznesowi.
Jak naprawić błąd 503?
Działania, jakie należy podjąć w celu wyeliminowania błędu 503, zależą od przyczyn wywołujących ten problem. Dlatego przed wdrożeniem odpowiednich rozwiązań konieczne jest zdiagnozowania przyczyn podczas diagnostyki strony internetowej.
- W przypadku przeciążeń serwera należy rozważyć zainwestowanie w większy pakiet lub zmianę dostawcy usług hostingowych.
- Wprowadzanie zmian w kodzie strony może powodować błędy w skryptach, które także są jedną z przyczyn występowania błędów 503. Pamiętaj, żeby przy wdrażaniu zmian zawsze zachować backup poprzedniej wersji. Podczas występowania błędu 503 przywróć poprzednią wersję i zweryfikuj, czy error wciąż występuje. Jeśli okaże się, że przyczyną są nowe rozwiązania, skontaktuj się z informatykiem w celu ich weryfikacji.
- Jeśli error 503 występuje po zainstalowaniu wtyczek, zmianie motywu czy aktualizacjach systemu CMS, należy testować poszczególne elementy w celu znalezienia tego, który powoduje problem.
Error 503 – reaguj natychmiast
Jedyną sytuacją, w której nie musisz podejmować działań w związku z występowaniem błędu 503, są zapowiedziane prace konserwacyjne dostawcy usług hostingowych. W innych przypadkach należy niezwłocznie przeprowadzić diagnostykę problemu, ponieważ każdy komunikat o błędzie 503 to potencjalna utrata użytkownika, a co za tym idzie – konwersji.
Na blogu SEO dzielimy się z Tobą całą naszą wiedzą! Z ogromną pasją i zaangażowaniem zdobywamy ją na kursach i szkoleniach, w praktyce, a także z branżowych newsów, które wylewają się z naszych wewnętrznych kanałów komunikacji. Bądź na bieżąco i miej świadomość tego, co dla Ciebie robimy.